• Infekční? +

  Proč mám jít na infekční? Tak zní první otázka, která napadá naše pacienty. Ve světě se o CF starají obvykle pediatři nebo pneumologové. My jsme tak trochu obojí. CF centrum je součástí Kliniky dětských infekčních nemocí již 30 let. Toto spojení má pro CF několik výhod. Na infekční klinice je standardní pacienty navzájem izolovat, což se koncem 90. let ukázalo jako zásadní i pro pacienty s CF. Izolace mimo jiné znamená, že hospitalizovaní pacienti mají obvykle pokoj se sociálním zařízením sami pro sebe a personál je automaticky navyknutý na procedury zabraňující přenosu infekce.
 • Diagnóza +

  První setkání s centrem cystické fibrózy v Brně je při stanovení diagnózy. Od roku 2010 je naprostá většina pacientů zjištěna díky novorozeneckému screeningu. Doba od odběru krve v porodnici po zjištění nemoci je kolem 30 dní. Poté naše centrum kontaktuje praktického lékaře nebo samotné rodiče a pozve je k došetření a první konzultaci. Došetřování začíná potním testem (kontakt viz níže). Poté rodiče absolvují konzultaci na genetické ambulanci a potom v CF centru, kde jim je sdělen výsledek potního testu. V případě nutnosti je pacientovi doplněn odběr krve, odsát sekret z dýchacích cest a odebrána stolice na vyšetření trávení. Naprostá většina pacientů domů odchází jako zdravé děti. Bohužel každý rok se CF potvrdí u přibližně 4 - 6 dětí z Moravy. V současné době se odhaduje, že jedno z 6000 narozených miminek v ČR má CF.
 • Začátky +

  Pokud se u vyšetřovaného pacienta CF potvrdí, je třeba zahájit léčbu. Jednodušší část, která léčí trávení, je zahájena ihned. Složitější část, která léčí dýchání, je ponechána na intenzivní trénink v největším CF centru v Praze Motole. V krátké době po stanovení diagnózy je rodině CF pacienta nabídnuta hospitalizace v Motole, kde se během několika dní seznámí s problematikou nemoci a naučí se základní léčebné procedury - zejména inhalace a rehabilitaci.
 • Kontroly +

  Měsíc po zácviku v Motole následuje první kontrola v našem CF centru. Kontroly jsou první rok častější a později se přechází na standardní 3 měsíční interval. Pacienti jsou v souladu s evropskými postupy vyšetřovaní, vážení, foukají spirometrii a dle potřeby jsou prováděna doplňující vyšetření. Součástí pravidelné kontroly je konzultace s dietní terapeutkou a v ideálním případě také kontrola na fyzioterapii. Samotná kontrola v CF ambulanci zabere asi hodinu, během které je prostor probrat vše, co naše pacienty zajímá. V případě nutnosti doplňujících vyšetření se může pobyt v nemocnici protáhnout na celé dopoledne. Z těchto důvodů objednáváme maximálně 3 rutinní kontroly na jeden den. Objednávání na jednotlivé termíny je lepší dělat cca 3 měsíce dopředu - ideálně přímo na místě nebo z domu telefonem nebo přes online objednávací systém (viz kontakty).
 • Izolace +

  Jednou ze základních zásad je, že pacienti s CF by se neměli potkávat z důvodu nakažlivosti jejich bakterií. Ty obvykle nejsou nebezpečné pro jiné osoby, ale pouze pro pacienty s CF. Abychom zabránili potkávání našich pacientů, tak je objednáváme na konkrétní hodiny. Když přijdete dřív nebo pozdě, riskujete setkání s někým dalším. Vedle této základní izolace máme speciální režim pro pacienty, kteří mají některou z více nebezpečných bakterií (Pseudomonas aeruginosa, Burkholderia cepacia, mykobakteria). Těmto pacientům se říká “kolonizovaní”. Kolonizovaní pacienti mají svoje vlastní termíny, na které se objednávají. Ne všichni pacienti izolaci důsledně dodržují. Proto je při příchodu lepší počkat mimo areál a poslat někoho z doprovodu zjistit situaci. Oddělování pacientů se bohužel nedaří zcela zajistit během doplňkových vyšetření (např. ORL, RTG apod.). Proto doporučujeme v nemocnici nosit nějakou kvalitnější roušku a používat bezkontaktní dezinfekci.
 • Prostory +

  Centrum cystické fibrózy provozujeme ve vyčleněné části ambulancí Kliniky dětských infekčních nemocí. Infekce se v ČR tradičně budovaly mimo hlavní areál nemocnice. Proto nás najdete na opačné straně ulice, než je Dětská nemocnice. Vchod do ambulancí je přes dvůr. Přední část ambulancí je určena pro pacienty s klasickými infekčními nemocemi. Zadní trakt s vlastním vchodem zezadu budovy je vyčleněn pro nenakažlivé pacienty. Preferujte tento vstup. Budova ambulancí je prastará a prostory jsou nevyhovující. Nelíbí se nám to o nic méně, než naším pacientům. Místnosti jsou extrémně malé a nepohodlné. Již mnoho let je nám slibována rekonstrukce, ale zatím bezvýsledně. Kolem Dětské nemocnice je zoufale málo parkovacích míst. Parkoviště je také opakovaně slibováno. Raději zaparkujte v některé boční ulici.
 • Hospitalizace +

  V ojedinělých případech je třeba přistoupit k složitějším vyšetřením nebo podávání antibiotik do žíly. Tyto procedury nelze zvládnout doma a takoví pacienti jsou hospitalizováni na lůžkovém oddělení Kliniky dětských infekčních nemocí. Pacienti mají k dispozici vlastní pokoj se sociálním zařízením. Pohyb po klinice je kvůli riziku infekcí omezený. Pacienti s CF mají trochu volnější režim a obvykle jsou jim umožněny krátké vycházky po areálu nemocnice. U malých dětí se snažíme umožnit stálou přítomnost jejich rodičů na pokoji. Pokud jsou tyto pokoje zaplněné jinými pacienty, umožňujeme rodičům pobyt na nedaleké ubytovně.
 • Domácí nitrožilní léčba +

  V dětském CF centru zatím není k dispozici. Plánujeme její zavedení.
 • Pacienti +

  V našem centru se dlouhodobě staráme o 60 až 70 dětí s cystickou fibrózou. Vedle toho sledujeme cca 20 pacientů s hraniční diagnózou a 10 pacientů s kartagenerovým syndromem, který se CF v mnohém podobá. Podíl pacientů dlouhodobě osídlených pseudomonádou je dlouhodobě kolem 4-5%. Pacienti kolonizovaní burkholderií nebo mykobakterii se t.č. v našem centru nevyskytují.
 • Zdravotní dokumentace +

  Informace o našich pacientech jsou v nemocničním systému FN Brno. Dokumentaci pacientů, kteří jezdí na kontroly do Motola, zasíláme do pražského centra emailem. Výsledky z kontrol a vyšetření zasíláme podobným způsobem rodičům emailem nebo poštou dle jejich preference. Při emailovém zasílání jsou z dokumentace vymazány osobní údaje. Základní informace o CF pacientech jsou v českém a evropském registru cystické fibrózy.
 • Klub cystické fibrózy - Klub CF +

  Spolupracujeme s klubem cystické fibrózy, který fyzicky sídlí v Praze, ale svojí činností pokrývá celou republiku. Zejména v sociální problematice odkazujeme naše pacienty na CF klub.
 • 1

Tým

Vedoucím centra je dr. Alena Holčíková. S pacienty jí pomáhají MUDr. Lukáš Homola, MUDr. Miriam Malá a multidisciplinární tým FN Brno. Kontakty na jednotlivá pracoviště najdete níže. Všichni lékaři Kliniky dětských infekčních nemocí jsou seznámeni se základními informacemi o CF a jsou schopni řešit akutní případy na nočních a víkendových službách. Lékaři CF centra jsou v úzkém kontaktu s republikovým CF týmem. Pacientům je 1x ročně doporučována kontrola v motolském CF centru. Týmy CF center se 2x ročně setkávají, předávají si zkušenosti a domlouvají se na nových postupech.

Kontaktní informace CF centra Brno Dětská nemocnice

adresa: KDIN FN Brno Černopolní 22a Brno 60300
lékaři: MUDr. Alena Holčíková, MUDr. Lukáš Homola, MUDr. Miriam Malá
sestry: Dana Lochmanová, Alena Kučerňáková
ambulance Kliniky dětských infekčních nemocí tel. 532234554 (7:00 - 20:00)
lůžkové oddělení 52 JIP tel. 532234245 (20:00 - 7:00, pouze akutní případy)
objednávání receptů tel. 532234554 (7:00 - 15:00)
online rezervace kontrol: cfbrno.reservio.com
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
facebook: Centrum cystické fibrózy Brno Dětská nemocnice

Ostatní kontakty a odkazy

Alergologická ambulance (Dětská nemocnice) tel. 532234469
CF registr http://www.cfregistr.cz/
CT plic (Dětská nemocnice) tel. 532234546
Denzitometrie (Bohunice) tel. 532232481
Diabetologická ambulance (Dětská nemocnice) dr. Konečná tel. 532234990 nebo 532234459
Dietní terapeutka (Dětská nemocnice): Lenka Slavíčková 532234961 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Fyzioterapie (Dětská nemocnice): Alena Mrkvová tel. 432234239 nebo 532234434
Gastroenterologická ambulance (Dětská nemocnice): dr. Jabandžijev tel. 532234469 (pátky)
Genetická ambulance (Dětská nemocnice) tel. 532234490
Kardiologická ambulance (Dětská nemocnice) tel. 532234480
Klub cystické fibrózy tel. 257211929
Lékárna (Dětská nemocnice) tel. 53223416
ORL ambulance (Dětská nemocnice) tel. 532234443
Potní test (Dětská nemocnice): sestra Krausová tel. 532234522
Psycholog nemocnice (Dětská nemocnice): mgr. Jan Machala tel. 532234649
Psycholog soukromý: mgr. Marie Aujezdská tel. 543420696
Rentgen a ultrazvuk (Dětská nemocnice) tel. 532234595

Jak se k nám dostat:

Mapa Dětské nemocnice. Lůžkové oddělení na mapě je budova S, ambulance jsou v budově R. Areál má vlastní vstup na dvůr z ulice Černopolní. Přes dvůr se dostanete k lůžkové i ambulantní části. Parkování uvnitř areálu je vyhrazené pro personál a sanitky. Mapa zde

Mapa Dětské nemocnice Brno

 

 

facebook_page_plugin